<p>Улични музичари и артисти</p><p><strong>Реализација на Проект „Скопски Летен ритам“</strong></p>
<p><strong></strong>Целта на овој проект е културно заживување на централното градско  подрачје преку урбаната култура и генерирање нова и стара публика преку  квалитетна културно-уметничка програма која ќе ја надополни и збогати  атмосферата и амбиентот на Скопје...</p><p>Конкурс за упис на нови ученици за 2016/2017 за сите оние кои што сакаат  да станат актери, режисери, писатели, пантомимичари, акробати и  водители...</p>


   

Последните летни денови во ритамот на „Скопски летен ритам“

За крајот на летотот во рамките на Проектот „Скопски летен ритам“ е предвидена богато културно-музичка содржина со голем број учесници и настани на централните Градски Плоштади за деновите до викендот. Програмата за оваа недела содржи,
Четврток (22.Септември) на Плоштад Македонија 20:00 часот ќе настапат „Нешо ау-бау",млад кавер бенд од Скопје кои свират претежно рок кавери од 70тите па се до современи рок нумери. Бендот го сочинуваат: Бранк Велески (соло гитара), Зорица Георгиева (вокал и ритам гитара), Марко Трендафиловски (перкусии) и Дарко Поповски (бас гитара)...

       
    Реализација на Проект „Скопски Летен ритам“
Целта на овој проект е културно заживување на централното градско подрачје преку урбаната култура и генерирање нова и стара публика преку квалитетна културно-уметничка програма која ќе ја надополни и збогати атмосферата и амбиентот на Скопје.
Програмата е разновидна и богата и е наменета за граѓаните и туристите, кои што во летниов период ќе престојуваат во нашиот град.
Се очекува во рамките на овој проект да се одржат над 40 настани на кој ќе настапат околу 100 учесници. Настапите ќе се одвиваат во петок, сабота и во недела, и ќе траат до крајот....
       
    Училиште за театар „Од игра до представа“
Конкурс за упис на нови ученици за 2016/2017 за сите оние кои што сакаат да станат актери, режисери, писатели, пантомимичари, акробати и водители. Наставата се одвива два пати седмично од по 90 минути во просториите на ЈУ Конгресен центар „Александар Македоснки“ – Скопје, во соодветни групи согласно годишната возраст. Предавањата се одвиваат под менторатво на м-р Игор Ивковиќ, театарски режисер, Дарко Вељиќ, дипломиран актер и пантомимичар, Ирена Илиевска, дипломиран актер.
Уписот на нови ученици трае до 30 Септември  2016. Повеќе ...
       
    Скопски летен ритам продолжува со уште пожешка сцена во последните денови од летото. Овој викенд особена ни е гордост да ги најавиме „Eye Cue“
Тие се Македонски поп/рок бенд кои изведуваат свој авторски материјал од 2007 година. Видеото за нивниот прв сингл „Магија“ се создаде во Мај 2008 година, што веднаш потоа бележи значителен успех. Кратко потоа го издадоа својот втор синг “Superstar Wannabe”, како и беше наименуван нивниот прв деби албум. Одличен успех остварија со емитувањето на својот четврти сингл “Not this time” на МТВ адриа во Март, 2010 година. Песната веднаш постигна големи успеси и стана популарен хит низ Балканот.
       
    Во рамките на Проектот „Скопски летен ритам“, продолжуваме со богатата содржина за жителите, минувачите и посетителите на Скопје.
На Плоштад Мајка Тереза (пред МОБ) во Сабота со почеток во 20 часот ќе биде одиграна Театарската претстава на Театар комедија, „Стујардеси“.

Автор - Марк Камолети
Режија - Синиша Евтимов
Сценографија - Илина Ангеловска
Костимографија - Илина Ангеловска
Музика - Драган Ѓаконовски-Шпато
       
    Крајна цел на велосипетското дефиле е Градски парк со „Метаверсус“

Во рамките на „Европската недела на мобилност“, Проект кој оваа недела се случува во Скопје, за утре (четврток) е закажано Велосипедското дефиле кое се одвива низ улиците на нашиот Главен Град. Дефилето започнува во 11 часот од Портата Македонија, се вози на неколку булевари низ Скопје, а крајната цел е Градски парк на Школка каде и ќе бидат прогласени учесниците и доделени наградите.
       
Календар на настани
2016

2015


Конгресeн центар Александар Македонски - Скопје; Бул. Партизански одреди бб, 1000, Скопје; тел. 02/3245615;e-mail:info@kongresencentaram.mk


Медиумски партнери